Κυριακή 22 Ιουνίου 2008

Συναρπαστικά παιχνίδια!!

Χθες και προχθές διεξήχθησαν τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια του φετινού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. Την Παρασκευή στη Βιέννη είδαμε το παιχνίδι μεταξύ Κροατίας και Τουρκίας. Στο τελευταίο λεπτό πέτυχε γκολ η Κροατία και όπως είναι φυσιολογικό όταν βάζεις γκολ στο τελευταίο λεπτό είσαι κατά 80% ο νικητής του παιχνιδιού. Όμως οι Τούρκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων!!Αυτό είναι,όταν δε βάζεις γκολ η μπάλα σε τιμωρεί..Οι Κροάτες είχαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν,αλλά δεν τις μετουσίωσαν σε γκολ..Έτσι την πρόκριση στα πέναλτι την πήραν οι Τούρκοι,οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν τους Γερμανούς για την φάση των ''4''.

Στο χθεσινό παιχνίδι Ολλανδία-Ρωσία την πρόκριση πήρε η Ρωσία στην παράταση. Το σκορ του κανονικού 90λεπτου έληξε 1-1.Να πω την αλήθεια,η Ολλανδία δε μου άρεσε χτες. Σε σχέση με τα προηγούμενα ματς ήταν κάπως ''θολή''.Τα νιάτα της Ρωσίας μπροστά στην εμπειρία της Ολλανδίας ήταν πολύ πιο ορεξάτα και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση..Έτσι λοιπόν αποδεικνύεται πως το ποδόσφαιρο είναι ο βασιλιάς των σπορ!Δεν έχει σημασία πόσο έμπειρος είσαι,πόσο κοστίζεις,σε ποιο σύλλογο παίζεις. Σε ένα τουρνουά δεν υπάρχουν φαβορί και αουτσάιντερ. Είναι όλοι ίσοι..